Ribon Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

0 38

Barkod yazıcı cihazlarında etiketlerin üzerine baskı yapılmasını sağlayan malzemenin adı ribon olarak adlandırılmaktadır.

Termal transfer baskı yöntemi ile baskılama işleminin gerçekleşmesi gerekmektedir. Ribonların ısı işlemleri sırasında erimesi gerekmektedir. Ribonlar balmumu ve reçineden üretilmektedir. Kullanılan reçine ve balmumunun miktarına göre ribonların dayanıklılık oranları da değişmektedir.

Ribon Ne İçin Kullanılır?

Ribon, yaklaşık 20 yıldır barkod cihazlarında kullanılan baskılama işleminin gerçekleşmesini sağlayan malzemelerdir. Termal transfer baskı yöntemi ile baskılama işlemi yapılan şeritlere ribon adı verilmektedir. Ribonlar genel amaçla etiketleme yapılma amacı ile kullanılmaktadır. Ribonların çeşitleri ve özellikleri hangi çeşit etiket için uygun olup olmadığını da değiştirmektedir. Bir ribon çeşidine göre uyumlu etiket basımları yapılmalıdır.

Ribon Ne İçin Kullanılır

Ribon üretimleri sırasında kullanılan malzemelerin oranlarına göre ribon çeşitleri değişiklik göstermektedir. Üç çeşit ribon bulunmaktadır. Bunlar; wax ribon, resin ribon, wax resin ribon olarak değişmektedir.

- Advertisement -

Wax Ribon Nedir?

Genel olarak kağıt bazlı etiketlere baskılama işlemi için kullanılmaktadır. Diğer ribonlara göre daha düşük maliyetlidir. Wax ribonların dayanıklılığı da diğerlerine göre düşüktür. Alkol gibi etmenlere karşı bir dayanıklılığı bulunmamaktadır. Plastik bazlı etiketler hariç genel olarak tüm etiket baskılama işlemlerinde wax ribonları kullanılmaktadır.

Resin Ribonlar

Resin ribonlar, üretiminde genel olarak reçine kullanılmaktadır. Bu sebeple ise resin ribonlar yüksek ısıya, kimyasallara ve aşınmalara karşı oldukça dayanaklılık göstermektedir. Resin ribonların fiyatı ise diğer ribon çeşitlerine göre pahalıdır. Resin ribon çeşitleri genel olarak sentetik etiketler için uygunluk göstermektedir.

Wax Resin Ribonlar

Wax resin ribonların kalitesi hem wax hem de resin kalitesi arasında olduğu için wax resin olarak adlandırılmıştır. Bu ribonlar wax ribonlara göre biraz daha pahalı, resin ribonlara göre biraz daha uygun fiyatlıdır. Bazı barkod yazıcı cihazlarında wax resin ribonlara ihtiyaç duyulmaktadır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.