Lojistik Sektöründe Barkodlamanın Getirdiği Kolaylıklar

0 52

Her birey alışveriş yapmak için günde birkaç defa markete veya AVM gibi yerlere gider. Ürünler üzerinde dikdörtgen bir etiket olur. Etiket üstünde kalın çizgiler ve numaralar yer alır. Barkod numarası denilen bu sistem ile ürünlere ait veriler düzenli bir şekilde sayısal ortamda depolanır. Tüm sektörlerde kullanılır.

Gelişen ve yenileri eklenen ürünler, kendilerine has bilgileri de getirir. Bu veriler de yığılmalara neden olur. Sonucunda bilgilerin düzenli olarak depolanması da önem kazanmaktadır. Geliştirilen barkod sistemi buna çözüm getirmiştir. Barkod üzerinde yer alan veriler ışık teknolojisiyle çalışan barkod okuyucular ile barkod okutulur ve bilgiler bilgisayar ekranına aktarılır. A’dan Z’ye ürün ile ilgili tüm bilgilere erişim sağlanır.

Lojistik Sektöründe Barkodlama

Barkod sistemi, her sektörsel alanda faaliyet gösteren işletmelerin vazgeçilmezidir. Sayısız ürünün düzenli bir şekilde depolanması ve istenildiğinde kolayca ulaşılabilmesini sağlar. Temini ve kullanımı kolaydır. Zamanın ekonomik kullanılmasında etkilidir. Lojistik sektörü, barkod sisteminin en yaygın kullanıldığı alanlardan bir tanesidir. Aslında lojistik hizmetinde kullanımı zorunludur. Kısaca lojistik, mal ve hizmetlerin taşınmasıdır. Ürün çeşidi fark etmeksizin bir yerden başka bir yere ürün teminidir. Her çeşit ürünün kullanıldığı lojistik sektöründe barkod sistemi kullanılması işlem akışının kesintisiz devam etmesi için önemlidir. Barkodlamada her ürünün çeşidine göre bir kod numarası verilir. Devamında yer alan rakamlar ise aynı ürünün farklı türlerinde gruplama sağlar. Depolanan bilgilere bu sayede erişilir.

Lojistik Sektöründe Barkod Kolaylığı

- Advertisement -

Daha önceki yıllarda az olan ürün çeşitliliği, kâğıt üzerine yazılan bilgiler ile kolayca takip edilebiliyordu. İnsani ihtiyaçlar doğrultusunda ortaya çıkan farklı hizmetler sebebiyle ürün çeşitliliği de artış gösterdi. Ürün çeşitliliğindeki artış tüketici için olumluyken mal ve hizmetin temini yapanlar için takip süreci zorlaşır. Üzerine eklenen taşıma ve sevkiyat hizmeti de işin içinden çıkılmaz bir hal alabilir. Barkod sistemi bu nedenle lojistik sektörünün can simidi gibidir.

Binlerce ürünün takibini kolaylaştırarak düzenli dijital arşiv oluşturmasını sağlar. Ürünlerin doğru hedef kitleye ulaşmasında kolaylık sağlar. Taşınacak ürün nedir, ne zaman taşınacağı gibi işlem organizasyonu yapmada yardımcı olur. Hizmet sürecini hızlandırır. Sonraki işlemler için zaman tasarrufu ve hizmet kalitesi sağlar.

Barkod Sistem Temini Nasıl Yapılır?

Barkod sistemi, temin edilmesi pratik ve hızlı bir yöntemdir. Konu hakkında hiçbir bilginiz yoksa barkod hakkında araştırma yapmanız size yararlı olacaktır. Bilgi sahibi olmadığınız bir şeyi temin edemezsiniz. Daha sonra barkod sistemi üzerine çalışan firmalardan ücretsiz danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. Bilişim firmaları bu hizmeti vermektedir.

Ardından barkod makinası, yazılımını ve barkod okuyucu satın almanız gerekir. İlgili firma bu konuda sizi yönlendirecektir. Gerekli ekipmanların temininden sonra bilişim firmasının personeli gerekli kurulumu yaparak sizlere kullanımı hakkında bilgi verecektir. Hazır olan sisteminizi kullanabilirsiniz. Bundan sonra barkod için uygun etiket satın alarak kullanımına başlayabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.