Japon Akmaz Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

0 314

Japon Akmaz Nedir?

Tekstil sektöründe sıklıkla kullanılan japon akmaz etiketler genel olarak bizim bildiğimiz etiket modellerinden biridir. Günlük hayatımızda; halılarda, elbiselerde, havlularda görmüş olduğumuz etiketler japon akmaz etiket çeşididir. Japon akmaz nedir, japon akmaz etiketler nerelerde kullanılır, çeşitleri nelerdir gibi soruların cevaplarını sizler için inceledik.

Genel olarak tekstil sektöründe yıkama talimatları hazırlanan bir etiket çeşididir. Japon akmaz etiketler, yıkama ve kullanım talimatları belirttiği için toplum arasında yıkama talimatı etiketi olarak da bilinmektedir.

Japon akmaz etiketler genel olarak tekstil ürünlerinde beyaz renkler de bulunmaktadır. Japon akmaz etiketlerin kullanım alanlarına ve yıkama türlerine göre çeşitleri değişmektedir.

Japon Akmaz Etiket

Kıyafetler veya tekstil ürünleri genel olarak farklı sıcaklıklar da yıkandığı için japon akmaz etiketlerin türleri de değişiklik göstermektedir. Bu etiketlerin aynı zamanda yapışkanlı ve yapışkansız çeşitleri de bulunmaktadır. Genel olarak kağıt bazlı olsa da japon akmaz etiketler, naylon malzemeden de üretilebilmektedir. Piyasada sıklık kullanılan 5 adet Japon Akmaz etiket çeşidi bulunmaktadır.

Japon akmaz etiketin ilk çeşitlerinden biri olan ağır yıkama etiket türüdür. Genel olarak 90 derece ve üstü yıkamalarda kullanılmaktadır. Kimyasal yıkama işlemlerinde bile akma yapmaz özelliğe sahiptir. Bu etiket türü polyester bazlı olduğu gibi aynı zamanda çift taraflı da kullanılabilir.

- Advertisement -

Hafif yıkama japon akmaz etiket türü ise 30 dereceye kadar dayanaklı olabilen bir etiket türüdür. Hafif sıcaklarda dayanaklı olabildiği için en fazla 30 dereceye kadar dayanaklılık göstermektedir. Orta derece japon akmaz etiket ise 60 dereceye kadar dayanaklılık gösterir. Bu etiket ürünü de diğerleri gibi polyester bazlı olup çift taraflı baskı ile kullanılabilmektedir.

Renk akmaz türü, taş ve enzim yıkamalar için uygundur. Bu tarz yıkamalarda herhangi bir akma yapmaz. Etiket yüzeyi ise her zaman beyaz renktedir. Daha çok tekstil sektörü tarafından tercih edilmektedir.

Renk akmaz türü de diğerleri gibi polyester bazlı olup çift taraflı kullanılabilmektedir. Japon akmaz etiket türünde bir diğer çeşit ise beyaz saten çeşididir. Beyaz saten etiket türü, 60 dereceye kadar dayanaklı bir yıkama sağlar. Beyaz saten türüne sadece tek taraflı baskı yapılabilmektedir.

Japon Akmaz Etiket Nerelerde Kullanılır?

Japon Akmaz Etiket Nerelerde Kullanılır

Japon akmaz etiket kullanım alanları genel olarak tekstil ürünleridir. Havlu, kıyafet, halı, masa örtüsü gibi evimizde veya etrafımızda gördüğümüz tüm tekstil ürünlerde japon akmaz etiket türü kullanılmaktadır. Japon akmaz ürünlerde yıkanma ve kullanım talimatları yer aldığı için genel olarak tüm yıkanabilir ürünlerde japon akmaz çeşitleri kullanılmaktadır.

Japon akmaz etiket türleri değişiklik gösterdiği için her üründe farklı bir çeşit kullanılmaktadır. Bir masa örtüsü ile havlunun yıkama özellikleri farklılık göstermektedir.

Bundan dolayı ise bu iki tekstil ürünlerinde japon akmaz etiket kullanılsa da çeşitleri farklılık göstermektedir. Japon akmaz etiket kullanım alanları görüldüğü gibi oldukça farklılık gösterir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.