Depolamada Barkod Etiketin Önemi

0 59

Barkodlama, birçok işletmenin kullandığı ve kullanımından vazgeçemediği sistemdir. Dijital arşivleme takibini sağlayan alternatif bir yöntemdir. Sanal depolama olarak da tabir edilmektedir. Günümüzde üretilen malların türü ve sayısı fazladır. Nitelik ve nicelik artıkça takip ve kaydı zorlaşmaktadır. Barkod sistemi bilişim teknolojileri ve veri hizmet biliminin harmanlamasıyla oluşturulan bir tekniktir.

Etiket üzerinde yer alan çizgiler ve numaralarla ürünlerin her bilgisine saniyede erişim sağlanır. Barkod sistemi depolama faaliyetlerinde de kullanılmaktadır. Depoda yer alan ürün bilgilerine barkod numarasıyla ulaşılır. Ürünün bulunduğu raf numarasına kadar olan bilgiler sistemde yer alır. İş takibini kolaylaştırır ve müşteri memnuniyeti sağlar.

Depolama Faaliyeti

Depolama, belli bir yerden alınan ürünlerin belirli bir süre depoda muhafaza edildikten sonra gideceği yere sorunsuz ulaştırma hizmetidir. Ürün çeşitleri arttıkça depolama faaliyeti de önem kazanmaktadır. Geniş bir kavramdır. Malın teslimi, kontrolü, sayımı, yerleştirilmesi, gönderilmesi, taşınması faaliyetleri kapsar. Son yıllarda üniversitelerde bölüm olarak açılmaktadır. Verilen eğitim sayesinde depolama konusunda nitelikli iş gücü oluşturmak amaçlanır. Barkod sisteminin kullanılmasıyla da artık ürün takibi daha kolay hale gelmiştir.

Depolama, işletmelerin kendi bünyesinde, lojistik sektöründe olduğu gibi her sektör ve işlem akışının gerekli hizmetidir. Ürünlerin hedef kitleye sorunsuz bir şekilde ulaşması için iyi yönetilmesi gereken bir süreçtir. Organizasyon gerektirir. Sistemli, düzenli çalışma ister. Plan ve program dâhilinde yapılır.

- Advertisement -

Barkod Etiketinin Depolama İşlemindeki Ehemmiyeti

Depolama, mal ve ürünlerin alınıp belli bir süre koruduktan sonra istenilen yere ulaştırılmasıdır. Süreç içerisinde mal ve ürün takibinin yapılması esastır. Teknolojinin en büyük nimetlerinden biri olan barkod sistemi ile ürün takibi yapmak oldukça kolaydır. Dijital ortama atılan her ürün bilgisi erişebilirliği artırır. Sistem girilen her bilgiyi yedekleyerek olası bir durumda bilgi kaybını engeller.

Depolama faaliyeti ve barkod sisteminin birleşmesiyle Barkodsis ismiyle yeni bir alan ortaya çıktı. Ayrı bir sektör haline gelen barkodsis, özel yazılım firmalarının yazdığı bir depo barkod sistem uygulamasıdır. Anlaşma yapılan yazılım firması, barkod sistemi tamamıyla kurmakta ve yazılımın kullanımı hakkında eğitim vermektedir. Ayrıca müşteride profesyonel bir izlenim yaratır.

Depolama Barkod Kullanmanın Avantajları

Depolama sektöründe barkod kullanmak zorunlu hale gelmiştir. Ürünlerin takip edilmesi zorlaştıkça ürün kaybı ve hizmet aksaması yaşanmaktadır. Barkod sistemi ile ürünlerin takibi kolaylaşır. Depolama faaliyetlerinde barkod sistemi kullanmanın önemli avantajları vardır.

  • Ürün ve hizmet kalitesi sağlar.
  • Sağlıklı bir organizasyon sürecine katkısı olur. Müşteri memnuniyetinde etkilidir.
  • Günlük, haftalık, aylık raporlama alarak takip işlemlerine ayrı bir kolaylık katar.
  • Sisteme sınırsız sayıda kullanıcı kayıt edilebilmektedir.
  • Ürün etiketi yazdırma özelliği de mevcuttur.
  • Bilişim firmaları Türkiye’nin her yerine kurulum yapar.
  • Profesyonel ve disiplinli bir çalışma ortamını destekler
  • Mesaj yoluyla tüketici bilgilendirme hizmeti mevcuttur.
  • Kullanımı kolay ve pratiktir.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.