Ambalaj Üzerindeki Etiketin Ürüne Faydaları

Ambalaj Üzerindeki Etiketin Ürüne Faydaları

0 83

Barkod sistemi, işletmelerin vazgeçilmez hususlarından bir tanesidir. Sistem, adeta ürünler için kimlik kartıdır. Değişen, gelişen ve yeni çıkan ürün çeşitliliği nedeniyle ürünlere ait veriler de değişmekte, gelişmekte ve yeni veriler oluşmaktadır. Geliştirilen barkod sistemi sayesinde ürünler düzenli bir şekilde dijital ortama aktarılmakta ve bilgilerine kolayca ulaşabilir.

Barkod makinası ile etiket üzerinde basılan veriler, lazer teknolojisi ile çalışan barkod okuyucularla okutulur. Bilgiler, dijital ekrana yansır. Ürünün her bilgisi yer alır. Depolama yazılımında yapılacak filtreleme sonucu sadece istenilen bilgilere de ulaşılabilir. Tüketicilerin barkod sistemi ile ürün ile ilgili bilgilere ulaşması, tüketicide güven sağlar.

Ürüne Duyulan Güven

Günümüzde ürün üzerinde etiket bulundurmak yasal zorunluluktur. Bu durum tüketicilerin ürünlere güvenle kullanmasına ve yetkili mercilerin denetimleri sırasında kolaylık sağlar. Ayrıca barkod sistemi kullanmak, firmalara itibar kazandırır. Şeffaf ürün hizmet politikası izlemiş olurlar. Bu olay, güvenlik memurunun gbt sorgulaması gibi düşünülebilir. Kullanımı zorunlu olan barkod sisteminin temini ve kurulumu da oldukça kolaydır.

Yapılması gereken barkod makinası, etiket ve barkod okuyucu almak. Makinelerin kurulumundan sonra bilgisayara barkod sistemi kullanmanıza yardımcı olacak program yüklemenizdir. Bilgisayara girilen ürün bilgileri ile yazılımda barkod numarası oluşturulur. Barkod makinesinden etiket üzerine yapılan basım ile ilgili ürün üzerine etiket yapıştırılır.

- Advertisement -

Barkod Çizgilerinin Anlamı

Barkod sistemi, kullanımı daha da yaygınlaşan ve gelişen bir sistemdir. Ürün ile ilgili her bilgiye kolay erişim sağlar. Fakat ürün bilgilerinin yüklenmesi içi barkod sisteminin bir mantalitesi vardır. Ürüne ait veriler bilgisayara girildikten sonra yazılımda barkod numarası oluşturulur. Barkod üzerinde kalınlığı birbirinden farklı paralel çizgiler yer alır. Her çizginin karşısında bir rakam bulunur. Çizgiler ve rakamların yer aldığı veri etiket üzerinde basılır.

Bu veriler barkod okuyucu ile okutulduktan sonra ürün ile ilgili tüm bilgiler gelmektedir. Akıllı telefonlarda da kullanılan barkod okuyucu yazılımlar bulunur. Müşteriler, alışverişleri esnasında ürünler üzerinde yer alan barkod numarasını okuttuktan sonra bilgiler telefonuna yansır. Ürünle ilgili her bilgiye anında ulaşır. Ürünü güvenle alır.

Gıda Sektöründe Barkodun Önemi

Gıda Sektörü, ürün ve hizmet çeşitliliği ile en aktif olan sektörlerden biridir. Temizlik, tazelik ve kalite oldukça önemlidir. Yasal denetimlerin yapıldığı sektörlerin başında gelir. Söz konusu gıda olması nedeniyle insan sağlığı ile doğrudan alakalıdır. Barkod sisteminin en çok kullanılması gereken alanlardan biridir. Televizyonlarda ve gazete manşetlerinde gıda terörü ile ilgili her gün sayısız haber yer almaktadır. Birçoğu bu nedenle hukuki yaptırımlara maruz kalmaktadır.

Çünkü insanlar alıyor ama ne aldığını bilmiyor. Barkod numarası olan ürünlerde ürünün üretim yerinden içerisinde kullanılan malzemelere kadar her bilgiye erişim sağlanır. Böylece müşteride güven ve memnuniyet sağlanır. Firmalar da bakanlıkların tavsiye ettiği güvenli firma listesinde yer alır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.