Etiket Basım nedir nerede kullanılır

0 516

Etiket Basım nedir?

Etiketler okul yıllarımızdan itibaren hayatımızda kullandığımız malzemelerden biridir. Etiket kullanımı çeşitlilik gösterdiği için etiket basım işlemleri de farklılık gösterebilmektedir. Etiketlerin kullanım alanları ve çeşitleri değişiklik göstermektedir.

İlaç sektöründen kırtasiye sektörüne kadar oldukça geniş bir yelpazede de etiketler kullanılmaktadır. Buna göre ise basım işlemleri de değişiklik gösterir. Basım işlemlerinde hangi malzemelerin kullanıldığı, hangi sektör için basımı yapıldığı gibi önemli kriterler bulunmaktadır. Fakat etiketler hangi sektörde ne için kullanılırsa kullanılsın tek bir amacı vardır. Etiketlerin amacı ise yapıştırıldığı ürün hakkında bilgi vermektir.

Etiket Kullanım Alanları

etiket kullanım alanları

İlaç sektöründe, marketler, kozmetik sektörü, bilgisayar, otomotiv, kırtasiye, alışveriş merkezleri, uyarı ikaz, kamu spotu gibi birçok farklı ve geniş alanda etiketler kullanılmaktadır. Sigara içilmemesi gereken bir alan da Sigara İçilmez yazılı bir etiket yapıştırabilir, ilaç kutularının üzerine ilaçlarla ilgili barkod etiket yapıştırılabilir. Kullanım alanları farklı olsa da etiketlerin kullanım amaçları aynıdır.

- Advertisement -

Etiket basım işlemlerinde de kullanım alanlarına göre değişiklik gösterilmektedir. Sanayi alanlarında kullanılan etiketler için genel olarak plastik bazlı etiketler kullanılır. Bunun sebebi ise uzun ömürlü olması ve çarpma sürtünme gibi dış etmenlere karşı dayanıklı olmasıdır.

Fakat kırtasiye gibi herhangi bir şekilde uzun ömürlü olması gerekmeyen etiketlerin basımları ise diğerlerine göre farklılık gösterebilmektedir. Etiket basım işleminde kullanılan malzemeler gibi basım makineleri de farklılık gösterebilir.

İş Hayatında Etiket Önemi

İş sektöründe etiketler barkod yazıcılar ile birlikte kullanılmaktadır. Kağıt üzerindeki işlemleri kolaylaştıran ve sorunsuz bir şekilde halledilmesini sağlamaktadır. iş hayatında kullanılan etiketlerin basım işlemlerinde ise dayanıklı olan plastik bazlı malzemeler kullanılmaktadır.

Etiketler ayrıca reklam vermek içinde kullanılabilmektedir. Etiket basım işlemleri sırasında reklam yapılacak ürünün ve ya herhangi bir şeyin reklamı etiket üzerine basılabilmektedir. Etiket basımları siyah beyaz, renkli, minimal ve ya daha büyük olacak şekilde basımları gerçekleşmektedir.

Etiket basım işlemlerinden önce etiketlerin hangi alanlarda kullanılması gerektiği kararlaştırılmalıdır. Buna göre ise etiket basım işlemleri gerçekleşirken kullanılacak malzemelere ve hangi alanda kullanılacağına göre basım işlemleri gerçekleşmektedir. Buna göre ise etiket basım maliyeti de değişiklik göstermektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.