Eko Termal Etiket ile Lamine Termal Etiket Karşılaştırması

0 1.043

Eko Termal Etiket ile Lamine Termal Etiket Karşılaştırması hakkında sizler için aşağıdaki şekilde bilgiler vereceğiz.

İnsanların ihtiyaçlarını karşılamada kullanılan mal ve hizmetler, nitelik ve nicelik olarak gelişme göstermektedir. Bu gelişmelere bağlı olarak ürün çeşitliliği artmaktadır. Artan her bir ürünün kendine has bilgileri bulunur. Mal ve hizmetlerin müşterilere kaliteli temini için ürün özelliklerinin bilinmesi önemlidir. Fakat her ürüne ait verileri aklımızda tutmamız mümkün değildir.

Burada barkod sistemi imdadımıza yetişir. Teknolojinin yeni kolaylıklarından biri barkod sistemidir. Ürünler ait bilgilerin yer aldığı dijital bir kayıtlama yöntemidir.

Barkod üzerinde birbirinden farklı kalınlıklarda paralel çizgiler bulunmaktadır. Çizgilerin her birinin karşısında bir rakam yer alır. Barkod okuyuculara okutunca kalın çizgiler ve rakamlarla ürünlere ait bilgiler ekrana yansır.

Barkod Sistemi Neden Tercih Edilir?

Barkod Sistemi, ürün çeşitliliğin artması nedeniyle oluşan bilgi yığılmasını önlemek için kullanılır. Bilgiler, düzenli olarak gruplanmakta ve istenildiğinde kolayca ulaşılır. Dünyada barkod sistemi ilk kez sakız üzerinde denenmiştir.

Görülen faydası sonucu kullanımı yaygınlaşmaya başladı. Etiket üzerinde basılan çizgiler ve çizgilerin karşılığına gelen rakam sisteminden oluşur.

Barkod okuyucuyla okutulan etiket üzerindeki veriler sayesinde oluşan ürün bilgileri, zaman ve emek tasarrufu sağlar. Süpermarket ve büyük mağazalarda alışveriş kuyruğundaki yığılmaları önler.

Ürün ve hizmetlerin hedef kitleye hızlıca ulaşmasını sağlar. Bilişim, otomotiv, sanayi, temizlik gibi birçok sektörde kullanımı yaygındır. Barkod, internet üzerinden ve belirli satış noktalarından temin edilebilir. Eko Termal Etiket ile Lamine Termal Etiket Karşılaştırması için detaylı olarak açıklamaları gerçekleştirelim.

- Advertisement -

Eko Termal Etiket ile Lamine Termal EtiketTürleri Nelerdir?

Termal etiket, etiket zeminine yerleştiren ısıl özellikteki malzeme sonucunda, barkod cihazının etiketteki ısıl madde ile teması ile yazı aktarılabilen etiketlerdir. Kullanımı yaygındır. Basımında ribon kullanılmamaktadır. Kâğıt bazlı etiket sınıfında yer alır. Rulo şeklinde satılmaktadır. Temini kolaydır. Uzun ömürlü değildir. Dış etkenlere karşı korunaklı değildir.

Eko Termal Etiket ve Lamine Termal Etiket olmak üzere iki türü mevcuttur. Eko termal etiket, etiketin zemininde yer alan ısıl madde ile barkod makinasının teması sonucu baskı sağlar. Kolay yıpranmaktadır.

Lamine termal etiket, kâğıt ve plastik bazlı ürünler için tercih edilir. Lamine termal etiket, eko termal etiketten farklı olarak plastik olarak bilinen polipropilen bazlı malzemeler için de kullanılır.

Eko Termal Etiket ile Lamine Termal Etiket Benzer ve Farklı Yönleri

Eko Termal Etiket ile Lamine Termal Etiket Benzer ve Farklı Yönleri

Termal etiket dendiğinde adından da kolayca anlaşılabilir. Etiket üzerinde yer alan ısı iletkenliği malzeme ile barkod makinasının teması sonucu ribonsuz baskı alınmasını sağlar. İki çeşidi vardır: Eko termal etiket ve lamine termal etiket.

Eko termal etiket, daha ekonomiktir. Kullanım ömrü daha kısadır. Kâğıt bazlı malzeme üzerinde kullanılabilir.

Rab ömrü 3 ile 6 ay arasındadır. Lamine termal etiket, maliyeti daha yüksektir. Daha dayanıklı ve kullanım ömrü daha fazladır. Raf ömrü 6 ile 12 ay arasındadır. Kâğıt bazlı malzeme yanında plastik bazlı malzemelerde de kullanılır.

İki etiket türü de aynı sektörlerde kullanılır. Sergileyeceğiniz ürünlere ve etiketlerin ekonomik maliyetine göre seçeceğiniz termal etiket türü farklılaşır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.