Kuşe Etiket Nedir? Kullanım Alanları Nelerdir?

0 97

Günümüzde satış ve depolama işlemlerinde barkod sistemi yaygın olarak kullanılmaktadır. Ürünlerin çeşit ve sayı olarak fazlalığı takibini zorlaştırması nedeniyle barkod sistemi kullanımı zorunlu hale gelmiştir. Bir nevi ürünün kimlik belgesidir. Ürünle ilgili her bilgi yer almaktadır.

Özellikle mağaza ve süpermarketlerde, barkod bilgileri optik okuyucuya okutularak zamandan ve emekten tasarruf sağlanır. Aynı zamanda müşteri kuyruğunda oluşacak yığılmanın önüne geçilir. Sistemde birbirine paralel ve birbirinde farklı kalınlıkta çizgilerden oluşur. Her çizginin karşılığı bir rakamdır. Barkod verileri etiket üzerine yazdırılır. Etiketlerin termal ve kuşe gibi çeşitleri mevcuttur.

Kuşe Etiket Hakkında

Kuşe etiket, kağıt bazlı etiketler arasında en çok kullanılan etiket türüdür. Barkod etiket makineleri ile uyumlu çalışır. Ancak kuşe etiket üzerine baskı alabilmek için ribon olarak adlandırılan malzemenin kullanılması gerekir. Aksi takdirde basım yapılamaz. Ribon, yazıcılardaki kartuş gibi düşünülebilir. Barkod makinesine eklentilidir. Kuşe etiketlerin çeşitli özellikleri vardır:

  • Kendinden yapışkanlıdır. Yıpranmaya karşı dayanıklıdır.
  • Nem ve toza karşı fazla dayanıklı değildir.
  • Mat kuşe ve parlak kuşe gibi çeşitleri bulunmaktadır.
  • Maliyetleri uygun ve kullanımı yaygındır.
  • Beyaz ve renkli zemin baskıları mevcuttur.
  • Kuşe etiket yüzeyi, temiz ve pürüzsüzdür.

Bunların dışında sayılabilecek özellikleri fazladır. Ayrıca etiket üzerinde iyi bir baskı alabilmek için ribonun kaliteli olmalıdır.

- Advertisement -

Kuşe Etiket Hangi Alanlarda Kullanılır?

Gelişen, değişen, yeni ortaya çıkan sektörlere bağlı olarak malzeme ve ürün çeşitliliği de artar. Her bir ürün hakkındaki bilgileri hafızada tutmak mümkün değildir. Bu nedenle barkod içerisine gömülen ürün bilgileri sayesinde, malzeme ile ilgili her veriye kolayca ulaşılır. Barkod üzerindeki veriler ise etiket üzerinde yer alır. Kuşe etiket, kâğıt bazlı etiketler sınıfında yer alır.

Bu sınıfta en çok kullanılan etiket türüdür. Etiket üzerinde baskı almak ribon ile sağlanır. Kullanım alanı oldukça yaygındır. Kullanılmadığı sektör, iş yeri, malzeme neredeyse yoktur. Otomotiv, giyim, gıda, perakende, bilgi işlem ve depolama sektöründe yaygın olarak kullanılmaktadır. Rulo halinde toplu olarak satılır. Dayanıklıdır. Raf ömürleri de uzundur.

Kuşe Etiket Ekonomik Boyutu ve Temini

Ekonomi, bireyler için önem arz etmektedir. Her mal ve hizmet alımında olduğu gibi bireyler öncelikle bütçelerini gözden geçirirler ve ona göre bir plan yaparlar. İşverenler, düşük maliyetli ve uzun süre dayanabilecek ürünleri tercih ederler. Barkod etiketlerinde ise en çok kullanılanlardan biri kuşe etiketlerdir. Rulo şeklinde, toplu olarak satılması ve maliyetinin düşük olması satışındaki önemli hususlardır. Ayrıca uzun süre dayanması da ürünü cazip kılmaktadır.

Dayanıklı ve kullanışlı etiket arayan firmalar, kuşe etiketi tercih etmektedirler. Yapışkanlı olması nedeniyle pratiktir ve yapıştığı yerden kolay kolay yırtılmaz. Temini konusunda ise birçok alternatif mevcuttur. İnternet üzerinden satış yapan barkod etiket sitelerinden satın alınabilir. Ürünün satışını yapan mağazalar da bulunmaktadır. Bazı küçük bilgisayar servis işletmeleri de satışını yapmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.