Barkod Etiket Nedir?

0 113

Barkod etiket, herhangi bir ürün üzerine yapıştırılarak ürün hakkındaki gerekli bilgileri verir. Elektronik olarak kurulan sistem üzerinden ürüne ait bilgilerin ve fiyatın kolayca okunmasını sağlayan kodlamaya ise barkod adı verilmektedir.

Barkod etiket, kendi arasında iki ayrı gruba ayrılmaktadır.  Termal etiket ve kuşe etiket olarak kullanıcıların ihtiyaçlarına bağlı olarak yaygın olarak tercih edilmektedir.

 Termal etiket ve kuşe etiket arasındaki farklar nelerdir?

Termal Etiket Nedir? Termal Etiket Özellikleri

Termal Etiket, koruyucusuz kâğıt üzerine ve termal lamine ile hazırlanan etiket türüdür. Koruyucu tabaka bulunmamasından ötürü, yazıcı ısısından etkilenerek termal bir sıvılaşma ortaya çıkmaktadır.  Bu sıvılaşma sonucu istenen baskı, kâğıt üzerine uygulanarak kullanıma hazır hale gelmektedir. Termal etiketler, kolay baskı imkanının yanı sıra koruyucusuz bir tabakaya sahip olduğu için kullanım süreleri oldukça kısa olmaktadır. Ayrıca zaman içerisinde kolayca deforme olabilmektedir. Dış etkenlerin ortaya çıkardığı, sıcaklık, nem, aşınma ve yırtılmalara karşın dayanaksız bir yapıya sahiptir.

Termal etiketler, termal etiket makinaları tarafından kolayca basılabilmektedir. Kısa kullanımlı ihtiyaçlar için termal barkod etiketler oldukça kullanışlı bir etiket türünü oluşturmaktadır. Zamandan tasarruf sağlamasının yanı sıra düşük maliyetli ve akıllı bir sistem içerisinde işinizi kolaylaştırmaya yardımcı olabilmektedir.

Kuşe Etiket Nedir? Kuşe Etiket Özellikleri

Kuşe etiket, barkod etiketin ikinci bir türünü oluşturmaktadır. Termal etiketten ayrılan özelliği; ribon kullanılarak üzerine istenilen baskının yapılmasıdır. Kuşe etiketlerde kullanılmakta olan ribon, termal transfer işlemi görmektedir.

Baskı sırasında tercih edilecek ribon kalitesi, oldukça önemlidir.  Baskının kalitesini  arttırmaktadır ve baskı yapılacak kuşe etiket kalitesinden ziyade kullanılacak ribon, baskının kalitesini ortaya koymaktadır.

- Advertisement -

Kuşe etiket modellerinde parlak ve pürüzsüz yüzeyler ortaya çıkarken, kullanıcılar için yarı mat ve pürüzsüz yüzeyli alternatiflerde bir arada bulunmaktadır.

Termal etiketten ayrılan en önemli özelliği ise, yapışma kalitesidir. Kolay kolay yapıştığı yerden ayrılmazken, dış etkenlerin olumsuzluklarında etkilenmemektedir. Bu nedenle çok daha dayanıklı ve uzun ömürlü bir kullanım için ideal ürünlerdir.

Kuşe etiketler, Ribon eklentisine sahip barkod makineleri ile kolayca basılabilmektedir.

Kuşe Etiket ve Termal Etiket Kullanım Alanları Nelerdir?

 Kuşe etiket ve termal etiket arasındaki farkları öğrendiğimize göre, bu farkları ortaya çıkartan en önemli neden  barkod makinalarının özellikleridir.  İsimlerinden kolayca anlaşıldığı gibi termal etiketler için termal baskı yapan barkod makinaları kullanılırken. Kuşe etiketler için termal baskı yapan barkod yazıcılar kullanılmamaktadır. Ribon baskı özelliği bulunan yazıcılar tarafından istenilen özelliğe uygun bir baskı ortaya çıkmaktadır. Kuşe etiketler, maliyet açısından termal etiketlere göre çok daha maliyetlidir. Daha kaliteli ve uzun süre kullanımlı olması açısından baskısı da maliyet oluşturmaktadır.

Kullanılacak ortam şartları göz önünde bulundurularak kuşe etiket mi, termal etiket mi karar verilmelidir.  Çok sıcak, nemli ve açık alanların olduğu ortamlarda 6 aydan daha uzun süre kullanım amaçlanıyorsa kesinlikle kuşe etiket tercih edilmelidir. Daha yaygın kullanım alanlarına sahip olan kuşe etiket, termal etiketlere nazaran daha fazla kullanılmaktadır. Ürün Bilgisinin istendiği farklı ortamlarda sıklıkla tercih edilmektedir.  Özellikle tekstil sektöründe, gıda sektöründe, otomotiv alanında, yedek parça sektöründe, dosyalamada ve bilişim sektörleri gibi farklı alanlarda 3 ila 5 yıl arasında raf ömrüne sahiptir.

Kâğıt bazlı olan termal etiketler ise kapalı ortamlarda yaklaşık 6 aylık bir raf ömrüne sahiptir.  Cam sanayinde, tekstil sektöründe, mobilya sektöründe, dosyalamada ve otomotiv sanayinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Siparişini vermek istediğiniz barkod etiket modellerinde sizlerin taleplerine uygun olarak kuşe etiket ve termal etiket baskı uygulaması sağlamaktayız. Birinci kaliteye sahip etiketlerde istenilen ebatlarda ve sayıda yatay ya da dikey baskılı etiketi, sorunsuz olarak ortaya çıkartmakta ve teslimatını gerçekleştirmekteyiz.

Etiket baskı, konusunda barkodonline.com üzerinden kolayca yardım alabilir sizler asıl işleriniz ile meşgul olabilirsiniz.  Barkod etiket üzerine sizler için her türlü yazı, resim, logo ve, kare barkod baskı işlemlerini gerçekleştirebiliriz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.