Endüstride Kullanılan Bazı Etiket Çeşitleri

0 32

Deep Freeze Kuşe Etiket

Deep freeze kuşe etiket kağıt bazlı bir etiket türüdür. Sıcaklık değişimlerine karşı dayanıklıdır. Ayrıca tırnak darbesi ile çizilmez. Bu açılardan da dayanıklı bir etiket türüdür. Güneşle ya da alkol maruziyeti ile kararabilir. Kullanımı sırasında bu konuda dikkatli olmak gerekir. Ancak soğuğa karşı oldukça dayanıklı bir yapıya sahiptir.

Deep freeze kuşe etiketlerin her iki yüzeyinde de koruyucu tabaka bulunur. Yani oldukça dayanıklı yapıdaki etiketlerdir. Yapışkan özelliğini uzun süre korur. Üzerine termal transfer yöntemi ile baskı yapılabilir. Ürün bilgileri bu etiket üzerine basılır ve uzun süre aynı etiketle ürünün kalması sağlanır. Deep freeze kuşe etiketler soğuk hava şartlarına karşı dayanıklıdır. Isısı -18 derece olan ortamlarda bile yapışkan özelliklerini kaybetmezler. Derin donduruca saklanması gereken ambalajlı gıda ürünleri için oldukça uygun yapıdadır. Baskılı ya da baskısız olarak alımı yapılabilir. Kaliteli ve dayanıklı yapıdaki etiket türleridir.

Deep Freeze Termal Etiket

Deep freeze termal etiket, aynı deep freeze kuşe etiket gibi soğuk hava şartlarına son derece dayanıklıdır. Özellikle derin dondurucuda saklanması gereken gıda maddelerinin ambalajlarında kullanılabilir. Etiketin yapışkan kısmı koruyucu tabaka ile kaplanmıştır. Dolayısıyla -18 dereceye kadar yapışkan özelliğini korur.

Deep freeze termal etiket kağıt bazlı etiket türleri arasında yer alır. Baskı teknikleri ile birlikte ürün adını, logosu, içerik bilgisi gibi notlar bu etiketlerin üzerine yazılabilir. Gıda sektöründe sıklıkla kullanılan bir etiket türüdür. Barkod okunması sırasında da herhangi bir sıkıntı yaşanmaz. Eğer kaliteli bir baskı malzemesi kullanılırsa, etiketle birlikte uzun ömürlü olur ve hava koşullarından etkilenmez.

Non Perm Kuşe Etiket

Non perm kuşe etiket de kağıt bazlı etiket türleri arasında yer alır. Yüzeyi pürüzsüz bir görünüme sahiptir. Yapıştırıldığı yerden kolayca çıkması ve yüzeyde iz bırakmaması ise en önemli avantajıdır. Non perm kuşe etiket, kaliteli yapısı ve pürüzsüz görünümü sayesinde birçok farklı sektörde kullanılır. Termal transfer adı verilen baskı tekniği ile bu etiketlerin üzerine istenen baskı uygulanabilir.

Non perm kuşe etiketler, elektronik eşyalarda, mobilyalarda ve cam yüzeylerde kullanılabilir. Kozmetik sektörü de kullanıldığı alanlardan biridir. Bu etiket türü yapıştırıldığı yerden kolayca ayrılır. Özellikle tüketici için satışa sunulan ürünler için avantajlıdır. Yardımcı bir alete gerek kalmadan kolayca çıkarılır ve satın alınan ürün üzerinde bir iz kalmadan kullanılır.

Non Perm Termal Etiket

- Advertisement -

Non perm termal etiket türü de yine kağıt bazlı etiket türlerindendir. Non perm kuşe etikette olduğu gibi yapıştırıldığı yerden kolayca ayrılma özelliğine sahiptir. Tekstil ve mobilya sektörü gibi çeşitli alanlarda kullanılır.

Non perm termal etiketler dış ortam faktörlerine karşı orta derecede dayanıklılık gösterir. Gerekirse elektronik eşyalarda ve mobilyaların üzerinde rahatlıkla kullanılabilir. Etiketin süresi dolduğunda ya da satışı gerçekleştiğinde kolayca yerinden ayrılır. Yapışkanın izi yüzeyde kalmaz. Bu özelliği nedeniyle tercih edilebilen bir üründür.

PP Opak Etiket

PP opak etiket dayanıklı yapısı ile deep freeze kuşe etiket türü ile benzerlik taşır. Nemden ve ısı değişiminden etkilenmez. Bu nedenle dış ortamda kalması gereken ürünlerde rahatlıkla kullanılabilir. Dış yüzeyi parlak görünümlüdür. Dolayısıyla parlama yapabilecek, yoğun ışıklı iç mekanlarda kullanımı sıkıntı yaratabilir.

PP opak etiket türü plastik bazlıdır. Üzerine rahatlıkla baskı yapılabilir. Baskılı ya da baskısız olarak etiket temini gerçekleştirilebilir. Etiketin üretiminde kullanılan sert yapılı malzeme sayesinde oldukça dayanıklı hale gelmiştir. Yaygın olarak kullanıldığı sektörler ise kimya ve kozmetik sektörüdür. Dayanıklı olma ve sıcaklık, nem gibi dış ortam faktörlerinden etkilenenmeme özelliğinden bu sektörlerde faydalanılır.

PE Opak Etiket

Eğer etiketleme işleme pürüzsüz olmayan yüzeyler için yapılacaksa PE opak etiket türü tercih edilebilir. Bu etiket türü esnek bir yapıya sahiptir. Kolay kolay yırtılma gibi problemler yaşanmaz. Bu nedenle pürüzlü yüzeylere uyum sağlar ve rahat bir şekilde yapıştırılır.

PE opak etiket, parlak görünümlü ve plastik bazlı bir etiket türüdür. Üzerine yazılacak yazılarda ribbon baskı tekniği kullanılabilir. Görünümü ise parlaktır. Yoğun ışık altındaki iç ortamlarda bu durum sorun oluşturabilir. Esnek yapısı ve kolay kolay yırtılmaması en belirgin özelliğidir. Kullanıldığı sektörler arasında kimya sektörü, kozmetik sektörü ve otomotiv sektörü yer alır. Geniş bir kullanım alanına sahiptir.

Silver Mat Etiket

Silver mat etiket ise hem yapışkanlı yüzeyi hem de ön yüzeyi mat gri renkte olan bir etiket türüdür. Mat olması, özellikle yoğun ışığın kullanıldığı iç mekanlarda avantajlıdır. Barkod okunmasında herhangi bir sıkıntı yaşanmaz. Silver mat etiket türü ısıya karşı dayanıklılığı ile bilinir. -30 dereceden -120 dereceye kadar dayanır. Yapışkan yüzeyinin özel bir koruyucu tabaka ile kaplanmış olması ona bu dayanıklılığı kazandırır.

Silver mat etiket türü, daha çok demirbaşların stoklanması amacıyla kullanılır. Ancak bunun yanında uzun süre beklemesi gereken ya da farklı sıcaklık derecelerine maruz kalma ihtimali olan çeşitli ürünler üzerinde de kullanılabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.