Barkod Nedir? Barkod Çeşitleri Nelerdir?

0 619

 

Her ürünün referans numarası bulunmaktadır.  Barkod nedir? Bu referans numaraları kalınlı inceli çizgilerden ve numaralardan oluşmaktadır. Referans numarasını ve ya kodunu okuyup başka bir ortama aktarmaya yarayan cihaza barkod okuyucu denmektedir.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte gelişen barkod okuyucu cihazları satışı yapılan ürünlerin referans numaralarını okuyarak gerekli ortamlara iletmektedir. Barkod okuyucu çeşitleri kablolu ve kablosuz olmak üzere değişiklik göstermektedir. Işık kaynağına göre de çeşitleri değişmektedir. Led ışık, lazer ve iki boyutlu okuyucular olarak değişiklik göstermektedir.

Barkod Neden Gereklidir?

Barkod Neden Gereklidir

- Advertisement -

İş hayatında barkod okuma oldukça büyük öneme sahiptir. Özellikle büyük depolarda ürün sayımları kolaylık yapılarak zamanda da tasarruf elde edilmektedir. Barkod okuma işlemi ile birlikte ürünlerin sayımı güvenli ve doğru bir şekilde yapılmaktadır. Barkodların verileri ise hızlı ve güvenilir bir şekilde gerekli ortamlara iletilmektedir. Ayrıca barkod okuma sayesinde bir ürünün hareketliliğini de takip edebilirsiniz.

Barkod okuma işlemi sayesinde iş hayatınızda satışını yaptığınız ürünlerin stok durumunu, ne kadar satışı yapıldığını yapmak oldukça kolaydır. Bu işlemleri kağıt üzerinde yapmak oldukça zor olduğu için barkod okuma işlemi sizlere iş hayatınızda kolaylık sağlamaktadır. Kolaylık sağlamasının yanında barkod okuma işlemi ile en güvenilir ve doğru sonuçları alırsınız. Barkod okuma işlemleri en çok marketlerde kullanılmaktadır. Ürün çeşitliliğinin fazlalığından dolayı işlemleri kolaylaştırmak için barkod okuma işlemi kullanılmaktadır.

Barkod Okuyucu İşlemlerinde Kablosuz Barkod Okuyucunun Avantajları, Barkod nedir

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte barkod okuyucu cihazları da değişiklik göstermeye başlamıştır. Kablolu, kablosuz, led ve ya lazer ışık, iki boyutlu olmak üzere birçok cihaz modeli bulunmaktadır. Fakat bunlar arasında en çok dikkatleri üzerine çeken kablosuz barkod okuyucu modelidir. Kablosuz barkod okuyucunun ise birbirinden değerli avantajları bulunmaktadır.

İşçilik maliyetini düşürmek, hızlı veri girişini ve doğru bilgileri sağlamak için marketlerde, mağazalarda, alışveriş merkezlerinde kablosuz barkod okuyucu kullanılmaktadır. Kablosuz barkod okuyucular sayesinde insani özelliklerden kaynaklı hatalar yaşanmamakta ve işçilik maliyeti de düşmektedir. Bu model barkod okuyucu bilgisayara da kolayca bağlanarak işlemlerin kolay ve hızlı şekilde gerçekleşmesine olanak sağlamaktadır.

Barkod Okuması Neden Gereklidir? Gibi soruların cevabını alabilmeniz için umarım yazımızdaki bilgilerden faydalı olmuştur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.